Kurumsal

Kurucular

Suad ABANAZIR

Suad ABANAZIR

Suad ABANAZIR                           1921-2003

 

17 Aralık 1921 tarihinde dünyaya gelen ve asıl mesleği Avukatlık olan Konya basınının emektarı gazeteci, yazar, şair ve öykü yazarı olan Suad Abanazır, gazetecilik mesleğine 1945 yılında başladı. İlk olarak Öğüt Gazetesi Yazıişleri Müdürlüğünü yaptı. Yeni Konya ve Yeni Meram Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Konya Gazeteciler Cemiyeti'nin ilk kurucuları arasında yer alan ve aynı zamanda Konya Halkevi başkanlığını da yapan iki  çocuk babası Suad Abanazır 21 Aralık 2003 tarihinde hayata veda etti.


Namık AYAS

Namık AYAS

 

Namık AYAS                         1908-2001

 

Mevlana soyundan Tevfik Çelebi'nin torunu Hukukçu Rüştü Efendi'nin oğlu olarak 1908 yılında dünyaya gelen başöğretmen, muhabir, yazar, genel yayın yönetmeni olarak yıllarca görev yapan ve Konya Gazeteciler kuran heyetin içerisinde yer alan ve ilk başkanlık görevini üstlenen Namık Ayas öğretmenlik mesleğinin yanı sıra gazeteciliğe ilk olarak Babalık gazetesinde başladı. Daha sonra sırasıyla Resimli Zaman, Ekekon, Selçuk, Yeni Meram ve Yeni Konya gazetelerinde 'Gedavet' başlığı ile  yazıları yayınlandı. 18 Ağustos 2001 tarihinde İstanbul'da vefat eden ve iki evliliğinden 5 çocuk babası olan Ayas Konya'ya getirildi Üçler mezarlığında defnedildi.


Feyzi HALICI

Feyzi HALICI

1924 yılında Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da yaptı. İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden 1952 yılında mezun oldu. Konya’da ticaretle ve kültürel faaliyetlerle iştigal etti. 1950’de Konya Gazeteciler Cemiyetinin kuruluşunda görev aldı. 1959’da Konya Kültür ve Turizm Derneği’ni,1977’de Konya Kültür ve Turizm Vakfını kurdu. 1968-77 yılları arasında Konya senatörü olarak görev yaptı. 1960-1987 yılları arasında gerçekleştirdiği Mevlana’yı Anma Törenleri, 1966’da başlattığı Aşıklar Bayramı en önemli kültürel faaliyetlerindendir. Mutfak konusunda 1962 yılında Konya’da yarışmalarla başlattığı çalışmalar, 1986’da gerçekleştirdiği Uluslar arası Türk Mutfağı Kongreleri’ne dönüşmüş, Türk Mutfağı’nın dış dünyaya açılmasında ilk ve önemli adım olmuştur. Ayrıca, 1957 yılından beri Türkiye’nin en eski dergilerinden biri olan Çağrı dergisini yayımlamaktadır. 100’ün üzerinde kitabı, çeşitli konularda sayısız makaleleri, tebliğleri bulunmaktadır.


Mehmet ÖNDER

Mehmet ÖNDER

Mehmet ÖNDER                             1926-2004

 

Çumra İlçesi Karkın köyünde dünyaya gelen Mehmet Önder, Hukuk Fakültesi, Tarih Coğrafya Fakültesini bitirdikten sonra 1954 yılında Konya Müzeler Müdürlüğüne getirildi. Görevi sırasında Konya'ya çok sayıda müze kurdu. Oldukça yoğun bir iş temposu olmasına rağmen mehmet Önder'in Konya da ki birçok basın organında binlerce makalesi yayınlandı. Görevi ve üstlendiği birbirinden zor sorumlulukları ile adından her zaman başarı ile söz ettiren 2 çocuk babası Mehmet Önder 24 Ağustos 2004 tarihinde vefat etti ve Üçler mezarlığına defnedildi.


Mustafa Fakih ÖZFAKİH

Mustafa Fakih ÖZFAKİH

Mustafa Fakih ÖZFAKİH              1923-2004

 

Taşken ilçesinde dünyaya gelen Mustafa Fakih Özfakih,asıl mesleği avukatlık olmasına rağmen mesleğinin yanı sıra gazetecilik ve köşe yazarlığı konularına da merak sardı. Konya'da bir çok derneğin başkanlık görevini de yapan Özfakih'in Yeni Konya Gazetesi'nde yazıları yayınlandı.  Konya Gazeteciler Cemiyeti'nin ilk kurucuları listesinde ismi yer alan Özfakih 12 ve 13 Dönem CHP'den Konya Milletvekili seçildi. Daha sonra İzmir'e yerleşen üç çocuk babası Özfakih 11.11. 2004 tarihinde İzmir'de vefat etti ve Balçova'da toprağa verildi.


Sabit GÜNBAY


Ahmet YAVUZ

Yeni Sabah, Zafer, Demokrat İzmir Gazeteleri Konya muhabirliği görevlerini yürütmüştür.